Przejdź do głównej zawartości

Dostrzegaj potrzeby drugiego człowieka

Aby dobrze przewodzić ludziom i inspirować ich do działania, musimy najpierw ich poznać. Musimy dowiedzieć się dokąd zmierzają, co lubią, czego nie lubią, co robią, dlaczego to robią, co cenią w życiu. Musimy dostrzec ich potrzeby, musimy się dowiedzieć CZEGO ONI CHCĄ.

Św. Tomasz z Akwinu mawiał, że trzeba podejść do człowieka, do punktu, w którym aktualnie stoi, chwycić go za rękę i poprowadzić. Mawiał, że jak się chce przekonać drugą osobę do swoich poglądów, nie można jej traktować jak statystę w teatrze.

"Możesz zdobyć w życiu, co tylko zechcesz, jeśli wystarczającej liczbie ludzi pomożesz zdobyć to, czego oni pragną" - Zig Ziglar

Nie spełnione pragnienia, niezadowolenie, chęć posiadania czegoś więcej, umożliwiają INSPIRATOROWI rozbudzenie motywacji w innych ludziach, ale trzeba pamiętać, aby podejść do każdego człowieka indywidualnie. Uważna obserwacja ludzi, w których chcemy wzbudzić motywację przyniesie same korzyści. Po pierwsze zbieramy dane, na podstawie, których możemy stworzyć indywidualny plan motywacyjny. Po drugie sprawimy radość ludziom, że poświęcamy im czas, że się nimi interesujemy i chcemy ich poznawać.

Podobnie w sprzedaży.
Wielu uważa, że trzeba dużo gadać, być nachalnym, trzeba umięjetnie manipulować itd. To starodawne, nie rozsądne i nieetyczne, jeśli dodatkowo dochodzi do manipulacji.
Zacznij dostrzegać sprzedaż jako pomaganie ludziom. Kiedy sprzedajesz dostrzegaj potrzeby klienta. Kiedy sprzedajesz pomagaj ludziom rozwiązywać ich problemy za pomocą Twojego produktu. Ludzie szukają w sprzedawcach szczerych doradców, liczą na poznanie ich potrzeb, dopasowanie odpowiedniego rozwiązania ( produktu ), liczą na profesjonalną i miłą obsługę.
A więc, zacznij słuchać.
Tylko w ten sposób dostrzeżesz potrzeby drugiego człowieka.

Popularne posty z tego bloga

Pokora warunkiem zdrowego rozwoju osobistego

Pokora czym ona właściwie jest? Wiemy już, że jest najskuteczniejszą bronią przeciw PYSZE, ale jak to tak na prawdę jest? Dojrzałość duchowa objawia się tym, że mamy pokorne serca. Szczytem rozwoju osobistego jest bycie pokornym. Pokora nie ma  nic współnego z patrzeniem z pogardą na siebie czy dostrzeganiem w sobie samym negatywnych cech. Na czym, więc polega dobrze rozumiana pokora? Pokora nie przeciwstawia się poczuciu własnej wartości czy szacunku do samego siebie, ale wywyższaniu się ponad wszystko i wszystkich. We współczesnej psychologii określana bywa jako ( samo)akceptacja. "Poznanie siebie prowadzi do miłości i akceptacji. Poznanie wypływa z uświadomienia sobie tego, co jest wewnątrz nas i poza nami, tego, co tworzy nas od środka i od zewnątrz. W tym kontekście słuszne wydaje się stwierdzenie, że „poznanie byłoby pozbawione treści, gdyby jego motywem nie byłoby zainteresowanie. Istnieje wiele warstw poznania; poznanie, które jest aspektem miłości, nie ogranic

5 języków miłości - wyrażenia afirmatywne / Gary Chapman

Typy osobowości: CHOLERYK

Choleryk najlepszy jest w: - dziedzinach gdzie potrzeba autorytetu i silnej kontroli - pracach wymagających szybkich decyzji - sprawach, gdzie jest potrzebne natychmiastowe działanie uwieńczone rezultatem MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI Choleryk to urodzony przywódca, dynamiczny i aktywny, nieodparta potrzeba zmian, musi korygować błędy, silna wola i zdecydowanie, nie ulega wzruszeniom, trudno go zniechęcić, niezależny i samowystarczalny, wzbudza zaufanie, wszystkim pokieruje Jako rodzic  sprawuje sprężyste kierownictwo, ustala cele, pobudza rodzinę do działania, zna właściwą odpowiedź, organizuje życie rodzinne W pracy ukierunkowany na cel, dostrzega praktyczne rozwiązania, szybki w działaniu, rozdziela pracę, kładzie nacisk na wydajność, realizuje cele, dodaje innym bodźca, opozycja pobudza go do działania. Ogarnia całokształt, jest dobrym organizatorem. Jako przyjaciel  niezbyt odczuwa potrzebę przyjaźni, pracuje dla potrzeb grupy, przewodzi i organizuje, zazwyczaj ma rację