Przejdź do głównej zawartości

Typy osobowości: SANGWINIK

Sangwinik jest najlepszy w:

- skupianiu na sobie uwagi
- entuzjastycznych kontaktach z ludźmi
- ekscytującym wyrażaniu myśli

MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI

Sangwinik ma dar przyciągania do siebie ludzi, jest gadatliwy. To narrator, dusza towarzystwa. Ma poczucie humoru, pamięć do kolorów, umacnia kontakt ze słuchaczem przez dotyk, jest emocjonalny i wylewny. Wyraża entuzjazm i jest ekspresywny. Wesoły i spontaniczny, ciekawy, urodzony aktor, prostoduszny, żyje dniem dzisiejszym, ma zmienne usposobienie, szczerość serca, jest jak dziecko.

Sangwinik jako rodzic wnosi do domu wiele radości, jest lubiany przez przyjaciół i dzieci, obraca nieszczęście w żart.

W pracy lubi zgłaszać się na ochotnika, inicjuje nowe formy aktywności, robi dobre wrażenie, jest twórczy i barwny, tryska energią i entuzjazmem, rozpoczyna w efektowny sposób, pobudza innych do współpracy.

Jako przyjaciel z łatwością zyskuje sobie ludzi, bo kocha ludzi. Lubi komplementy, jest zazwyczaj podekscytowany, może wzbudzać zazdrość, nie chowa urazy, szybko przeprasza, nie dopuszcza do nudy, lubi spontaniczne działania.

SŁABE STRONY OSOBOWOŚCI

Osobę o temperamencie towarzyskiego sangwinika cechuje brak determinacji - rzadko realizuje on założony wcześniej plan. Za dużo mówi i przesadnie koloryzuje, co w efekcie często doprowadza do kłamstwa. Jest egocentrykiem. Nie dostrzega swoich wad. Nie jest dobrym doradcą, gdyż woli mówić niż słuchać. Ma kłopoty z pamięcią. Pomimo, iż doskonale pamięta kolory i nieistotne szczegóły, to jednak prawie wcale nie pamięta nazwisk, imion, dat i miejsc. To niestały i zapominalski przyjaciel. Przerywa rozmówcy i odpowiada za innych. Ma zbyt wysokie mniemanie o sobie, przez co odbierany jest jako osoba arogancka. To człowiek niezorganizowany i niedojrzały. W momencie pełnym dobrych zamiarów nie jest w stanie przezwyciężyć pojawiającej się przeszkody. Sangwinik żyje w błogiej krainie bezstresowego dzieciństwa i nie chce stawiać czoła brutalnym realiom życia. Cechuje go zmienność i nadmierna spontaniczność.

Opracowano na podstawie: "Osobowość plus" - Florence Littauer

Popularne posty z tego bloga

Pokora warunkiem zdrowego rozwoju osobistego

Pokora czym ona właściwie jest? Wiemy już, że jest najskuteczniejszą bronią przeciw PYSZE, ale jak to tak na prawdę jest? Dojrzałość duchowa objawia się tym, że mamy pokorne serca. Szczytem rozwoju osobistego jest bycie pokornym. Pokora nie ma  nic współnego z patrzeniem z pogardą na siebie czy dostrzeganiem w sobie samym negatywnych cech. Na czym, więc polega dobrze rozumiana pokora? Pokora nie przeciwstawia się poczuciu własnej wartości czy szacunku do samego siebie, ale wywyższaniu się ponad wszystko i wszystkich. We współczesnej psychologii określana bywa jako ( samo)akceptacja. "Poznanie siebie prowadzi do miłości i akceptacji. Poznanie wypływa z uświadomienia sobie tego, co jest wewnątrz nas i poza nami, tego, co tworzy nas od środka i od zewnątrz. W tym kontekście słuszne wydaje się stwierdzenie, że „poznanie byłoby pozbawione treści, gdyby jego motywem nie byłoby zainteresowanie. Istnieje wiele warstw poznania; poznanie, które jest aspektem miłości, nie ogranic

5 języków miłości - wyrażenia afirmatywne / Gary Chapman

Typy osobowości: CHOLERYK

Choleryk najlepszy jest w: - dziedzinach gdzie potrzeba autorytetu i silnej kontroli - pracach wymagających szybkich decyzji - sprawach, gdzie jest potrzebne natychmiastowe działanie uwieńczone rezultatem MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI Choleryk to urodzony przywódca, dynamiczny i aktywny, nieodparta potrzeba zmian, musi korygować błędy, silna wola i zdecydowanie, nie ulega wzruszeniom, trudno go zniechęcić, niezależny i samowystarczalny, wzbudza zaufanie, wszystkim pokieruje Jako rodzic  sprawuje sprężyste kierownictwo, ustala cele, pobudza rodzinę do działania, zna właściwą odpowiedź, organizuje życie rodzinne W pracy ukierunkowany na cel, dostrzega praktyczne rozwiązania, szybki w działaniu, rozdziela pracę, kładzie nacisk na wydajność, realizuje cele, dodaje innym bodźca, opozycja pobudza go do działania. Ogarnia całokształt, jest dobrym organizatorem. Jako przyjaciel  niezbyt odczuwa potrzebę przyjaźni, pracuje dla potrzeb grupy, przewodzi i organizuje, zazwyczaj ma rację