Przejdź do głównej zawartości

Typy osobowości: Melancholik

Melancholik najlepszy jest w:

- analizowaniu problemów, które są trudne dla innych
- zajmowaniu się szczegółami i dogłębnym myśleniu
- prowadzeniu notatek, robieniu wykresów i diagramów

Melancholik jest głęboki i skłonny do rozmyślań, poważny i zdeterminowany. Mma zadatki na geniusza, jest utalentowany i twórczy, muzykalny, przejawia zdolności artystyczne, filozofujący i poetyczny. Melancholik jest wyczulony na piękno, wrażliwy na potrzeby innych, skłonny do poświęceń, sumienny. Jest  idealistą.

Jako rodzic jest bardzo wymagający, oczekuje właściwego postępowania, dba o porządek w domu. Jest troskliwy, poświęca się dla innych, zachęca do nauki i rozwoju zdolności.

W pracy podporządkowuje się regulaminom, to perfekcjonista o wysokich wymaganiach, docenia wagę szczegółów, jest wytrwały i dokładny, uporządkowany i zorganizowany. Schludny i czysty, oszczędny, łatwo dostrzega problem, znajduje twórcze rozwiązania, musi dokończyć, co zaczął, lubi wykresy, liczby i schematy.

Jako przyjaciel bardzo ostrożny w dobieraniu sobie ludzi, chętnie pozostaje w cieniu, unika zwracania na siebie uwagi. Jest wierny i ofiarny, wysłucha narzekań, pomaga w rozwiązywaniu problemów, troszczy się o innych, szuka idealnego partnera, współczuje do łez.

SŁABE STRONY OSOBOWOŚCI

Perfekcyjny melancholik łatwo wpada w depresję - czasami trudno odróżnić, kiedy jest szczęśliwy a kiedy smutny. W miarę upływu lat coraz częściej narzeka, życie traktuje ze śmiertelną powagą. Wszystko odbiera zbyt personalnie i często sam naraża się na przykrości. Podczas udziału w rozmaitych imprezach zniechęca ludzi swoimi negatywnymi reakcjami. Lubi cierpieć, wszędzie węszy krytykę, której nikt nigdy nie wyraził. Ma niskie wyobrażenie o sobie - poprzez swe wrodzone skłonności poddaje surowemu osądowi przede wszystkim siebie. Wszystko odkłada na później. Bardzo dużo czasu spędza na planowaniu. Ma nierealne oczekiwania w stosunku do innych. Ponieważ lubi doprowadzać wszystko do perfekcji, przenosi tą cechę na innych. To człowiek nieufny i przewrażliwiony.

Opracowano na podstawie: "Osobowość plus" - Florence Littauer

Popularne posty z tego bloga

Pokora warunkiem zdrowego rozwoju osobistego

Pokora czym ona właściwie jest? Wiemy już, że jest najskuteczniejszą bronią przeciw PYSZE, ale jak to tak na prawdę jest? Dojrzałość duchowa objawia się tym, że mamy pokorne serca. Szczytem rozwoju osobistego jest bycie pokornym. Pokora nie ma  nic współnego z patrzeniem z pogardą na siebie czy dostrzeganiem w sobie samym negatywnych cech. Na czym, więc polega dobrze rozumiana pokora? Pokora nie przeciwstawia się poczuciu własnej wartości czy szacunku do samego siebie, ale wywyższaniu się ponad wszystko i wszystkich. We współczesnej psychologii określana bywa jako ( samo)akceptacja. "Poznanie siebie prowadzi do miłości i akceptacji. Poznanie wypływa z uświadomienia sobie tego, co jest wewnątrz nas i poza nami, tego, co tworzy nas od środka i od zewnątrz. W tym kontekście słuszne wydaje się stwierdzenie, że „poznanie byłoby pozbawione treści, gdyby jego motywem nie byłoby zainteresowanie. Istnieje wiele warstw poznania; poznanie, które jest aspektem miłości, nie ogranic

5 języków miłości - wyrażenia afirmatywne / Gary Chapman

Typy osobowości: CHOLERYK

Choleryk najlepszy jest w: - dziedzinach gdzie potrzeba autorytetu i silnej kontroli - pracach wymagających szybkich decyzji - sprawach, gdzie jest potrzebne natychmiastowe działanie uwieńczone rezultatem MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI Choleryk to urodzony przywódca, dynamiczny i aktywny, nieodparta potrzeba zmian, musi korygować błędy, silna wola i zdecydowanie, nie ulega wzruszeniom, trudno go zniechęcić, niezależny i samowystarczalny, wzbudza zaufanie, wszystkim pokieruje Jako rodzic  sprawuje sprężyste kierownictwo, ustala cele, pobudza rodzinę do działania, zna właściwą odpowiedź, organizuje życie rodzinne W pracy ukierunkowany na cel, dostrzega praktyczne rozwiązania, szybki w działaniu, rozdziela pracę, kładzie nacisk na wydajność, realizuje cele, dodaje innym bodźca, opozycja pobudza go do działania. Ogarnia całokształt, jest dobrym organizatorem. Jako przyjaciel  niezbyt odczuwa potrzebę przyjaźni, pracuje dla potrzeb grupy, przewodzi i organizuje, zazwyczaj ma rację