Przejdź do głównej zawartości

Nie wszystko ZŁOTO co się świeci ...

Wielu uważa, że dążenie do doskonałości polega na surowości, umartwianiu. Inni uważają, że zaszli daleko, bo uczestniczą w wielu mszach i nabożeństwach, udzielają się charytatywnie itp. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Wymienione praktyki są środkiem do doskonalenia ducha albo owocem tego doskonalenia. Nietylko na nich polega doskonałość i prawdziwa duchowość. Praktyki są pomocne jak właściwie i z rozeznaniem się z nich korzysta.

Przykład 1:
Właściciel firmy Y dowiedział się, że w jego mieście zbierane są fundusze dla chorego dziecka. Dziecko pilnie potrzebuje operacji, a rodzice nie posiadają odpowiedniej kwoty na zabieg. Młody przedsiębiorca wzruszył się i zechciał pomóc rodzinie. Nie posiadał zbyt dużo pieniędzy, ale postanowił podzielić się tym co ma. Przelał na konto rodziców 1000zł.

Przykład 2:
Właściciel firmy X dowiedział się również o akcji zbierania funduszy dla dziecka. Właściciel zechciał osobiście wręczyć rodzinie 10.000zł. Informuje o swoim przedsięwzięciu media. Wraz z nimi udaje się do rodziny i we flashach aparatów wręcza pieniądze rodzinie. Jest z siebie dumny, bo wykonał dobry uczynek, a przy okazji wszyscy teraz zobaczą i przeczytają w gazetach jakim jest wspaniałomyślnym i dobrym człowiekiem.

Ważne intencje - powód działania.
W pierwszym przypadku właścieciel firmy Y podzielił się szczerze tym co ma z rodziną chorego dziecka i zrobił to z dobrych pobudek.
W drugim przypadku właścicielowi zależało przede wszystkim na tym, aby o nim napisano w gazecie. Pomógł dziecku głównie po to, aby rozsławić swoje nazwisko i swoją firmę.

Ludzie, którzy niewłaściwie z dobrych praktyk korzystają najczęściej wynoszą się ponad innych, uparcie trwają przy własnym zdaniu i wszystko musi odbywać się po ich myśli. Dostrzegają drzazgi w oczach innych, a w swoim oku belki nie widzą. Patrzą na siebie i swe pozorne dobre uczynki i oszukują się, że osiagnęli wysoki stopień w rozwoju osobistym i duchowym i wywyższając się, osądzają i oceniają innych.

Jaki wniosek?

Nie wszystko ZŁOTO co się świeci.
Czyń to co dobre ze szczerości serca, a nie z powodu niewłaściwych pobudek czy próżnej chwały.
Nie chciej się tylko pozornie świecić, zostań prawdziwym ZŁOTEM.
Łatwiej jest jawnemu "łotrowi" rozwijać się i dążyć do doskonałości niż osobie, która ma ubrany pozorny "płaszcz dobroci."

Dlatego strzeż się pychy.
Pycha objawia się w myślach, zwłaszcza złośliwych i pogardliwych sądach o innych i o ich czynach, gdy jesteśmy skłonni sądzić i krytykować innych. Objawia się, gdy przypisujemy innym różne złe czyny, wzbudzamy przeciw nim podejrzenia i obawy. Objawia się w słowach, gdy chętnie mówimy o sobie lub gdy lubimy słuchać o sobie, ale tylko wtedy, gdy nas chwalą, gdy mówią o nas dobre rzeczy. Gdy nie znosimy nagan i krytyki na nasz temat, i gdy nie potrafimy słuchać o naszych błędach. Pycha objawia się w uczynkach, gdy przyczyną dobrego postępowania jest chęć zwrócenia na siebie uwagi i uzyskania względów innych. Wtedy, gdy po dokonaniu jakiegoś dobrego dzieła nie przestajemy o tym mówić lub gdy domagamy się za to zapłaty/nagrody.
Pycha nie pozwala prosić, gdyż uznaje to za uwłaczające godność. Nie umie dziękować, ponieważ nie widzi powodów do wdzięczności. Nie umie także przepraszać, gdyż nie pozwala przyznać się do błędu.

Lekarstwem na pychę jest POKORA.
Pokora to cnota moralna, która w ogólnym rozumieniu polega na uznaniu własnej ograniczoności, nie wywyższaniu się ponad innych i unikaniu chwalenia się swoimi dokonaniami. Jak mówi znany holenderski psychiatra, Gerard J. M. van den Aardweg: "Pokora jest warunkiem uzyskania dojrzałości duchowej oraz psychicznej".
Dla chrześcijan:
- Pokora to prawda o sobie i Bogu. Sami z siebie nie mamy nic – to co mamy pochodzi od Boga.
- Pokora to uniżenie ludzkiego ducha przed Bogiem, otwartość na Jego działanie, przynoszenie owocu, kóry nie pochodzi od nas, ale jest darem Boga.
- Pokora to świętość – uznanie, że Bóg jest wszystkim, że od Niego mamy wszelkie dobro. To co jest nasze to niemoc, nędza.

Popularne posty z tego bloga

Pokora warunkiem zdrowego rozwoju osobistego

Pokora czym ona właściwie jest? Wiemy już, że jest najskuteczniejszą bronią przeciw PYSZE, ale jak to tak na prawdę jest? Dojrzałość duchowa objawia się tym, że mamy pokorne serca. Szczytem rozwoju osobistego jest bycie pokornym. Pokora nie ma  nic współnego z patrzeniem z pogardą na siebie czy dostrzeganiem w sobie samym negatywnych cech. Na czym, więc polega dobrze rozumiana pokora? Pokora nie przeciwstawia się poczuciu własnej wartości czy szacunku do samego siebie, ale wywyższaniu się ponad wszystko i wszystkich. We współczesnej psychologii określana bywa jako ( samo)akceptacja. "Poznanie siebie prowadzi do miłości i akceptacji. Poznanie wypływa z uświadomienia sobie tego, co jest wewnątrz nas i poza nami, tego, co tworzy nas od środka i od zewnątrz. W tym kontekście słuszne wydaje się stwierdzenie, że „poznanie byłoby pozbawione treści, gdyby jego motywem nie byłoby zainteresowanie. Istnieje wiele warstw poznania; poznanie, które jest aspektem miłości, nie ogranic

5 języków miłości - wyrażenia afirmatywne / Gary Chapman

Typy osobowości: CHOLERYK

Choleryk najlepszy jest w: - dziedzinach gdzie potrzeba autorytetu i silnej kontroli - pracach wymagających szybkich decyzji - sprawach, gdzie jest potrzebne natychmiastowe działanie uwieńczone rezultatem MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI Choleryk to urodzony przywódca, dynamiczny i aktywny, nieodparta potrzeba zmian, musi korygować błędy, silna wola i zdecydowanie, nie ulega wzruszeniom, trudno go zniechęcić, niezależny i samowystarczalny, wzbudza zaufanie, wszystkim pokieruje Jako rodzic  sprawuje sprężyste kierownictwo, ustala cele, pobudza rodzinę do działania, zna właściwą odpowiedź, organizuje życie rodzinne W pracy ukierunkowany na cel, dostrzega praktyczne rozwiązania, szybki w działaniu, rozdziela pracę, kładzie nacisk na wydajność, realizuje cele, dodaje innym bodźca, opozycja pobudza go do działania. Ogarnia całokształt, jest dobrym organizatorem. Jako przyjaciel  niezbyt odczuwa potrzebę przyjaźni, pracuje dla potrzeb grupy, przewodzi i organizuje, zazwyczaj ma rację